Roco 2013 SJ Dm |
Post Reply ![]() |
Page <123 |
Author | |
pkonc ![]() Veteran ![]() ![]() Joined: 23 juni 2008 Location: Norway Status: Offline Points: 208 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Stige opp til taket, håndtak til dette og nederst på siden av døren. Håndtakene til dørene skal være sølvfarget, vinduene skal ikke ha sølvfarge/Alu look, men derimot være sort gummi...... innenfor skal det være brunt tre-værk i rammene...... det er hva jeg så med engang, er sikkert en god del mer hvis man setter seg ned og studerer modell/forbilde.
|
|
![]() |
|
Traveller ![]() Veteran ![]() Joined: 07 februar 2012 Location: Norge Status: Offline Points: 148 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sammenligner man Rocos grunnmodell med forbildet, er det noe alvorlig galt med førerrommets sidevinduer (det skal nesten gå ned til håndtaket):
Mvh P. ![]() ![]() Edited by Traveller - 09 april 2013 at 13:33 |
|
![]() |
|
Tog ![]() Medlem i MJF ![]() Joined: 11 mars 2013 Status: Offline Points: 278 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Forferdelig trist dersom dette blir sluttresultatet. Det er ingen lett jobb å lakke vindusrammene sorte. Å skjære ut til større sidevindu er heller ingen jobb for noviser. Takstigen er grei å ettermontere, men det er verre å matche grønnfarven på stigens sikkerhetsdeksel.
Her blir det å vente på Trix-versjonen og se om denne blir av bedre kaliber. Ser ut til at det går kjappere i svingene for hvert år som går. ![]() Edited by Tog - 09 april 2013 at 13:57 |
|
![]() |
|
Asgeir ![]() Fremo og MjF medlem ![]() ![]() Joined: 12 april 2006 Location: Norway Status: Offline Points: 755 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg synes det ser ut som et meget godt utgangspunkt kontra de bildene jeg har sett av Märklin / Trix (slapp av; dette er ikke ment som noen hets etc.), og den manglende takstigen kommer sikkert på plass. Sidevinduet til førerhytten tror jeg kommer til å bli for små / lave i forhold til det norske forbildet, siden SJ Dm varianter har enten store eller små vinduer (hvis jeg ikke tar helt feil hadde de første Dm'ene store vinduer, senere leveranser hadde små. Etterhvert ble flere modernisert, alle med små i alu.-rammer). Sidevinduene i førerhytten til Roco Di 3 er også feil, men jeg klarer utmerket å leve med det siden modellen og lakkeringen ellers er meget bra. Det er bare å innse at El 12 kommer stort sett til å bli en omlakkering av SJ Dm. Vi får glede oss over de ekstra norske detaljene som blir satt på modellen, men en formendring (jfr. sidevinduene til førerhytten) er jeg overbevist om ikke kommer til å skje. Med hensyn til fargevalg av både hovedfarge og detaljer, er det alltid spennende å se hva de forskjellige produsentene finner på. En for meg godkjent grønnfarge har de fra Di3 modellene, og farger på detaljer bunner som regel ut i hva slags informasjon de har fått tak på / tilsendt. Det er umulig å skjelne alle farger og detaljer fra bilder, så de er avhengig av skriftelig informasjon. Det er heller ingen forhindring at de som sitter på korrekt informasjon sender den til produsentene ![]() Vissuelt synes jeg også den karakteristiske plogen har blitt litt pinglete, også blir alle ploger bedre om de males sorte på baksiden og fester (som lett kan ordnes selv).
Edited by Asgeir - 09 april 2013 at 16:30 |
|
Asgeir
Bygger NSB og litt SJ 50-tallet |
|
![]() |
|
TorsteinS ![]() Medlem i MJF ![]() Joined: 25 januar 2011 Location: Norge Status: Offline Points: 1180 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
På bildene fra Trix' nyhetskatalog (http://medienpdb.maerklin.de/produkte/pdfs/Trix_NH_2013.pdf) ser det ut til at deres El 12 får noenlunde korrekt høyde på førerrommets sidevinduer, sorte vindusrammer, takstige og sølvfargede håndtak ved dørene. På leveransebilder fra 1954 ser det for øvrig ut til at El 12 ikke hadde takstige og sølvfargede rekkverk til å begynne med: http://forsk.njk.no/mdb/visbilde.php?id=15747&org=1 http://forsk.njk.no/mdb/visbilde.php?id=19533&org=1 De må imidlertid ha fått dette mens de fortsatt gikk som 2-seksjonslok: Bildene fra 1970 og senere, etter ombyggingen til 3-seksjonslok, der lokene også har fått frontdør (med lavere plassert vindu), er neppe de en bør sammenligne modellene med. |
|
![]() |
|
Traveller ![]() Veteran ![]() Joined: 07 februar 2012 Location: Norge Status: Offline Points: 148 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Mer om Dm/El.12 finner man her:
http://www.motessparet.se/viewtopic.php?f=27&t=1530 Svenskene er heller ikke smørblide... Roco har jo uansett endret støpeformen i forhold til Dm3 (andre takventilatorer, runde lykter), så vinduene er en real miss, ser det ut til. Mvh P. |
|
![]() |
|
Tog ![]() Medlem i MJF ![]() Joined: 11 mars 2013 Status: Offline Points: 278 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Det er jeg helt uenig i. Jeg synes ikke Rocos Di3 var noen "höjdare". Lakken på den jeg hadde var altfor rød, blank og uekte. Snarere synes jeg Heljans versjon gjennom NMJ og Bergen Modelljernbane var best blant de under Superline. Men det er jo lov å være uenig. Når man først endrer hele fronten på grunn av bl.a. lyktene, så burde man absolutt ha latt vinduene foran også bli korrekte og gå nesten helt ned til gelenderet. Edited by Tog - 09 april 2013 at 23:54 |
|
![]() |
|
Kjell H. ![]() Medlem i MJF ![]() Joined: 02 november 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 2479 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Det er rart at Roco har endret disse sidevinduer fra Da og Dm?
Det hadde jo vært enklest å la det være slik det var tidligere? En slik "miss" tror jeg ikke de gjør - uten videre?
Jeg har sett på noen bilder i boken "Svenska Ellok". For meg ser det ut som om Dm har 2 typer sidevinduer - både store og små? Lok 984 (side 152 og byggeserie 2) og 1229 (side 153 og byggeserie 3) ser for meg ut til å ha samme sidevinduer som Roco-modellen? De ser ut til å flukte i nederkant med maskinromsvinduene. Hva 836 hadde, vet jeg ikke.
Lok 976 (byggeserie 2) ser også ut til å ha små sidevinduer http://www.nbjvm.se/museum/sho.php?id=0064? Det er vel dette loket som Roco har målt opp? Det skal ikke være ombygget og er det første loket som er levert i 3-seksjonsutførelse.
Forøvrig står det i denne boken om El12:
" Åren 1954 och 1957 leverade ASEA och Motala Verkstad tre, respektive ett, malmtogslok av Dm-typ till Norges Statsbaner. De norska malmtogsloken, som var betecknade El 12, försågsefter några år liksom de svenska med kraftigare motorer. När SJ anskaffade ett större antal Dm3-lok kompletterade NSB två av sina El12-lok med separata lokseksjoner till treseksjonslok på samma sätt som SJ tidligare skapade Of3-loken. De norska treseksjonsloken betecknades El12-3." Edited by Kjell H. - 17 april 2013 at 14:57 |
|
![]() |
|
Kjell H. ![]() Medlem i MJF ![]() Joined: 02 november 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 2479 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Etter som ingen har kommentert Märklins konkurrent til Dm-segmentet, nemlig det nyleverte 3-seksjonsloket, er det kanskje naturlig å stille spørsmålet: "Er dette loket like mye "feil" som Roco sin utgave av El12/Dm?"
Da sikter jeg til sidevinduene som er for små hos Roco - og for store hos Märklin? Det kan være at loket er riktig for den korte epoken fra 1963 - 1967 da det ble bygget om - men forbildet har på nyere bilder små sidevinduer som de andre lokene i 1200-serien. - Noen som vet om dette er korrekt for en tidlig periode?
|
|
![]() |
|
jonas_sth ![]() Viderekommen ![]() ![]() Joined: 27 desember 2010 Location: Sverige Status: Offline Points: 93 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
En lite fråga som jag har är vilken tidpunkt NSB logon kom i fören och om loken fick den vita linjen efter ombyggnad till tre delar början av 60-tal.
Tittar man på bild av 2117-2118 från 1957 så saknas logon så den måste ha kommit efter. Så vilka skillnad kan man gör av modellen förutom med eller utan NSB logo och röda hjul? ![]() NSB El12 2113-2114 Märklin 37754 Edited by jonas_sth - 22 november 2013 at 16:38 |
|
![]() |
|
jonas_sth ![]() Viderekommen ![]() ![]() Joined: 27 desember 2010 Location: Sverige Status: Offline Points: 93 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
En sak jag notera också är det inte så att Roco har vänt tankarna fäste ben på taket medans Märklin har gjort rätt?
|
|
![]() |
Post Reply ![]() |
Page <123 |
Tweet |
Forum Jump | Forum Permissions ![]() You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot create polls in this forum You cannot vote in polls in this forum |