Print Page | Close Window

Lyd sluttet å virke i Loksound v4

Printed From: MJF Forum
Category: Modelljernbane i alminnelighet
Forum Name: Digitalstyring, datastyring og automatikksystemer
Forum Description: Alt om digital og automatisk styring av modelljernbane
URL: http://forum.mjf.no/forum_posts.asp?TID=10744
Printed Date: 18 mai 2025 at 21:58
Software Version: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com


Topic: Lyd sluttet å virke i Loksound v4
Posted By: Pelle
Subject: Lyd sluttet å virke i Loksound v4
Date Posted: 29 desember 2018 at 18:17
Jeg har en ESU Loksound V4 dekoder hvor lyden har sluttet å virke. Den kjører, kan programmeres på alle CV'er, og den leses uten problemer i Lokprogrammer. Ledningene ser ut til å være hele fra dekoderen til høyttaleren. Kan man teste eller nullstille slike dekodere til "standard og få tilbake lyden?

-------------
Kjører hagejernbane i G-skala, N-skala og bygger H0 i messing.



Replies:
Posted By: StenR
Date Posted: 29 desember 2018 at 20:26
Tror ikke det er noe annet enn vanlig cv#8 reset. Du kan flashe lyden på nytt hvis du har lokprogrammer og rett lydfil. Jeg berget en dekoder med det. Jeg har også hatt to v3.5 dekodere hvor en av kondensatorene på sluttsteget har gått. Det var veldig synlig (brunsvidd komponent). Det er mulig å bytte disse, men det er stor fare for at noe annet også har tatt skade. Den ene min ble aldri helt god, selv med ny kondis (skurrer).


Posted By: Kjell H.
Date Posted: 29 desember 2018 at 23:45
ESU bruker multi-layer-print for LokSound V3.x og V4.0.
Det kan være fortsatte problemer for gjennompletteringen (kontakt mellom isolerende lag som er trykket på)?
Har du kjøpt dekodere i Norge, er det reklamasjonsfrist for slike - kanskje opp til 5 år? (Dersom dekoderen er ment "å vare evig".) Sjekk med forhandler.


Posted By: Pelle
Date Posted: 01 januar 2019 at 19:30
Takk for tips. Dekoderen er kjøpt i Norge og har virket inntil nylig. Som sagt ingen ting som er unormalt med kjøreegenskape ellers.

Har samme problem med Trix stortysker hvor lyden plutselig sluttet å virke. Men den har vem ikke ESU-dekoder?

-------------
Kjører hagejernbane i G-skala, N-skala og bygger H0 i messing.


Posted By: Pelle
Date Posted: 01 januar 2019 at 19:55
Originally posted by StenR StenR wrote:

Tror ikke det er noe annet enn vanlig cv#8 reset.

Cv 8 til verdi 8 gjorde susen!

-------------
Kjører hagejernbane i G-skala, N-skala og bygger H0 i messing.


Posted By: StenR
Date Posted: 01 januar 2019 at 20:35
Så bra! Det enkleste er faktisk ofte det beste :-)



Print Page | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2022 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net