Nye tog. |
Post Reply
|
| Author | |
Ltfutt
Nykommer
Joined: 06 juni 2009 Location: Norway Status: Offline Points: 0 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Topic: Nye tog.Posted: 06 juni 2009 at 15:24 |
|
Jeg bestillte nettop et nytt tog av merket Roco. Det har adapter sån at jeg kan bruke det på den gamle märklin togbanen min. Hva er forskjellen på marklin og roco. Er det stor forskjellen på kvalitet osv..?
|
|
![]() |
|
Lars Gjertsen
FREMO-forummedlem
Joined: 30 oktober 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 744 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 06 juni 2009 at 16:15 |
|
Jeg regner med at det du betegner som "adapter" betyr at modellen du har bestilt er utstyrt med slepesko, og er laget for vekselstrømdrift på nettopp Märklins system. Vanligvis benevnes modeller som er laget for Märklins system som "AC"-modeller. (AC = vekselstrøm)
Roco er et utmerket merke, jeg er i alle fall meget godt fornøyd med mine. På utstillingsanlegget som Gleng MJ-klubb har laget (Med Märklin skinner/drift), har en el18 fra Roco i AC ruslet og gått, og regnes som meget driftsstabil. (Øvrige Glengere får irettesette meg om jeg tar feil ) Nylig ble også en el16 fra Roco i AC satt i drift på det samme anlegget.
Utseendemessig er Rocos og Märklins modeller nokså jevne hva kvalitet og detaljgrad angår. Som regel må du komplettere Roco-modellene med deler som følger med i esken. Jeg kjenner ikke til om Märklin har gjort dette med noen av sine modeller. |
|
![]() |
|
Ltfutt
Nykommer
Joined: 06 juni 2009 Location: Norway Status: Offline Points: 0 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 06 juni 2009 at 16:35 |
|
Det er et el18 jeg også har bestillt=) Det var flott og høre at disse også holder god kvalitet, da de var en del billigere enn marklins modeller!
|
|
![]() |
|
Heine Pedersen
Veteran
Joined: 02 november 2004 Location: Norge Status: Offline Points: 507 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 06 juni 2009 at 23:27 |
|
Ja, Rocos El 18 har gått helt feilfritt på utstillingsanlegget i over et år nå. Vi prøvde også et El 18 fra Märklin i testperioden før vi satte ut anlegget, men valgte Roco-loket fordi det gikk jevnere og med mer stabil hastighet.
![]() Mvh Heine Edited by Heine Pedersen - 06 juni 2009 at 23:28 |
|
![]() |
|
Ltfutt
Nykommer
Joined: 06 juni 2009 Location: Norway Status: Offline Points: 0 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 07 juni 2009 at 13:09 |
|
Er det noen som vet om det går ann å kjøpe et sett med nsb-vogner. sånn som vist på bildet til "Heine Pedersen" F.eks 4 stykker
|
|
![]() |
|
Lars Gjertsen
FREMO-forummedlem
Joined: 30 oktober 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 744 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 07 juni 2009 at 13:24 |
|
Vognen bak lokomotivet er NSB type B5 i nydesign. De er laget av Lima, og produksjonen er avsluttet for lenge siden selv om vognene finnes å få tak i. Bl.a har NMJ slike vogner, etter sigende er det ganske få igjen der. Andre forhandlere kan muligens ha noen igjen. De selges ikke som sett, men enkeltvis. Prisen på 445,- per stk er i det øvre sjiktet for passasjervogner, men på qxl.no eller andre auksjonssider dukker slike vogner opp for salg fra tid til annen - til varierende priser.
Rivarossi utga nylig en B5, men i det nyeste designet til NSB i skarp rødt og grått med hvite stafferinger. Vognen er meget bra utført. Denne får du lett tak i, men i virkeligheten finnes det hittil bare én B5 i dette designet. Det vil antakelig komme flere B5´ere i modell i dette designet når flere av forbildene har fått denne drakten. MJ-produsentene er avventende, for hvordan den endelige versjonen av B5 i 1:1 blir seende ut er ennå ikke klart. Muligheten for at vognene får nye og helt annerledes boggier er høyst nærværende. Edited by Lars Gjertsen - 07 juni 2009 at 13:25 |
|
![]() |
|
Ltfutt
Nykommer
Joined: 06 juni 2009 Location: Norway Status: Offline Points: 0 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 07 juni 2009 at 15:10 |
|
Takk for svar. Knakende flott forum!
|
|
![]() |
|
a[c]e
Medlem i MJF
Joined: 12 april 2009 Location: Norway Status: Offline Points: 178 |
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 07 juni 2009 at 17:56 |
Var innom lørdag og da hadde de solgt siste eksemplar :-/ |
|
|
ace@samlerforumet.net
|
|
![]() |
|
Post Reply
|
|
| Tweet |
| Forum Jump | Forum Permissions ![]() You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot create polls in this forum You cannot vote in polls in this forum |