MODELLJERNBANEFORENINGEN I NORGE (MJF) - forum

  New Posts New Posts RSS Feed - Lite futt når det er kaldt
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Lite futt når det er kaldt

 Post Reply Post Reply
Author
ESI View Drop Down
Viderekommen
Viderekommen
Avatar

Joined: 04 januar 2013
Status: Offline
Points: 84
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ESI Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Lite futt når det er kaldt
    Posted: 05 januar 2015 at 20:50
Var ute for en liten nyttårstur med Millien, fikk den til å surre rundt litt - men noe særlig fres ble det ikke. Jeg klarte ikke å få opp trykket. Jeg mener å ha lest eller hørt noe et eller annet sted at det lønner seg å bruke en annen gass en den vanlige "kjøregassen" når det er kaldt. Er det noen som kan gi meg en liten oppfriskning på dette?
Back to Top
KjellAn View Drop Down
Veteran
Veteran
Avatar

Joined: 03 november 2004
Location: Norway
Status: Offline
Points: 1012
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KjellAn Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 januar 2015 at 00:17
Problemet er at gassen blir for kald slik den går over i væskeform. Og følgelig brenner den ikke like bra som ved vanlig sommertemperatur.
Løsningen som jeg funnet er å fyre opp loket innendørs slik at varmen fra kjelen får tid til å varme opp gasstanken. RH Millie'en din har etter det jeg husker åpen førerplass, og da gir det mindre mulighet for å overføre varmen fra kjelen til gasstanken.

Når det gjelder gasstype så kan du forsøke å få tak i en gassblanding 30% propan og 70% butan. Den vi vanligvis bruker til sommerbruk er 100% butan.
hilsen KjellAn

Livesteam - Member of the Assosiation of 16mm Narrow Gauge Modellers
Back to Top
Kjell H. View Drop Down
Medlem i MJF
Medlem i MJF


Joined: 02 november 2004
Location: Norway
Status: Offline
Points: 2479
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kjell H. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 januar 2015 at 11:30
Alle Roundhouse-lok kan kjøres på en mix av propan og butan. Vanlig blanding er 30/70.
Enkelte lok (som Roundhouse Fourney) har ikke gasstanken plassert slik at den varmes av kjelen. Det er derfor anbefalt å bruke en viss del "mix" på dette loket. Det kan gjøres på alle lok.
Man må da være obs på at reguleringsventilen for gass blir mer følsom. På lok der gasstanken varmes opp, vil det derfor være nødvendig å regulere fyringen tilbake etter hvert som tanken blir oppvarmet av kjelen.
Man behøver ikke fylle 100% butan eller mix. Ofte kan det problem du er ute for løses ved at tanken fylles nesten full med butan - og deretter toppes opp med mix. Da vil man oppnå at loket er bedre å fyre fra kalt.

Ofte kan det være vanskelig å fylle butan utendørs om vinteren dersom butanboksen er kald. Forvarm den gjerne i varmt vann før fylling.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05
Copyright ©2001-2022 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,031 seconds.