Bygge i messing ++ |
Post Reply ![]() |
Author | |
esg ![]() Viderekommen ![]() Joined: 19 mai 2014 Status: Offline Points: 65 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Posted: 16 mars 2015 at 22:11 |
Heisann alle sammen!
Dette er kanskje i utgangspunktet ikke riktig sted i forumet, men jeg vet at det er så mange dyktige og dedikerte folk i FREMO/miljøet at jeg spør her likevel ![]() Etter mange år borte fra dere i FREMO så er jeg klar for å plukke opp hobbyen igjen! I alle fall til en viss grad, jeg har nemlig ikke spesielt mye plass. Så da tenkte jeg at selvom jeg ikke kan bidra med moduler enda (pga plassmangel) så kan jeg jo bidra med litt rullende materiell! Tenkte i den anledning å prøve meg på messingbyggesett og lurer derfor på om noen av dere har linker til noen gode "oppskrifter" for å bygge i messing? Jeg tenkte å prøve meg på et av Sidesporets messingsett, noen som har noen erfaringer med disse? Gode/dårlige? Hvordan er drivverket? Ellers er det jo et spørsmål om digitalstyring, er det ekstremt vanskelig å bygge om et vanlig likestrømslok til digitalstyring eller er det ganske mulig? Kan Sidesporets drivverk bygges om? Og hva salgs digitalkontroller bruker dere nå, hvor fås disse kjøpt? Noen som har tips og råd rundt dette? Mye spørsmål på en gang her, men nå kribler det i MJ-beina igjen
![]() Edited by esg - 17 mars 2015 at 10:19 |
|
Mvh. Espen
|
|
![]() |
|
ses ![]() Fremo og MjF medlem ![]() ![]() Joined: 09 november 2006 Location: Norway Status: Offline Points: 3922 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Du spør: "Ellers er det jo et spørsmål om digitalstyring, er det ekstremt vanskelig å bygge om et vanlig likestrømslok til digitalstyring eller er det ganske mulig?"
Det var jo det man gjorde med alle lok for noen år siden som skulle digitaliseres. Det krever ferdigheter i lodding av ledinger, lese bruksanvisning for å vite hvor man skal koble dekoderen til, samt finne en egnet plass til dekoderen inne i loket et sted. Når det gjelder tilkoblingen så er det for å få loket til å kjøre, snakk om å plassere dekoderen mellom strømopptaket og motoren.
|
|
Svein S
|
|
![]() |
|
esg ![]() Viderekommen ![]() Joined: 19 mai 2014 Status: Offline Points: 65 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Takk for svar! Jeg har alltid vært bedre til å lodde enn til å lese bruksanvisninger, men da høres det jo gjørbart ut for en med gjennomsnittlig elektronikkunnskap. Finnes det noen gode "how-to"s der ute på dette?
|
|
![]() |
|
Asgeir ![]() Fremo og MjF medlem ![]() ![]() Joined: 12 april 2006 Location: Norway Status: Offline Points: 755 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Du starter kanskje litt friskt - hva med å mestre en relativ enkel messingbyggesett som f.eks en godsvogn før du kaster deg på et lokomotiv?
Personlig vil jeg anbefale denne som en god start: S&S G3 Det er relativt få deler, en lukket konstruksjon, flere deler som bøyes til rett posisjon (ikke bare en haug med deler) og ikke noe drivverk å forholde seg til. Et mer moderne alternativ fra Skaladesign - Sidesporet er denne: Skaladesign Ha5 Denne har jeg ikke bygget selv, men antar at oppbygging og passform holder sedvanlig høy kvalitet fra Skaladesign. |
|
Asgeir
Bygger NSB og litt SJ 50-tallet |
|
![]() |
|
Kjell H. ![]() Medlem i MJF ![]() Joined: 02 november 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 2479 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Bruksanvisning til dekodere inneholder ofte "how to do"s.
Det du bør være oppmerksom på, er om motoren på det eksisterende, gamle loket er galvanisk adskilt fra chassis/strømopptak på begge poler eller ikke? Eldre Fleischmann-lok har ofte ene "ledningen" til motoren tilkoblet ene skinnen på strømopptaket - og det finnes flere andre unntak som må "spesialbehandles". Er motoren separert fra strømopptak er digitalisering en temmelig enkel loddejobb på de fleste lok. Mht. SkalaDesign lokbyggesett, er drivverket ferdig. Det er derfor kun lok-kåpen som skal loddes i sammen. |
|
![]() |
|
SveinR ![]() Fremo og MjF medlem ![]() Joined: 03 november 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 1215 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Litt utenfor det du muligens søker.
Men er det "lokomotiv" du vil ha, så er dette muligens ett alternativ Skd221 Dette skal limes sammen og har færre deler å montere. Men er det messing som gjelder så er nevnte G3 vogn ett bra startutgangspunk. Overdelen til "lokomotivet" du nevner (Skd206), er forholdsvis enkel å bygge og går muligens fortere å bygge en nevnte G3 vogn. Men understellet er litt mer "knot" og bærer preg av å være en tidlig konstruksjon. Edited by SveinR - 17 mars 2015 at 13:32 |
|
Mvh
-SveinR Det finnes en skiftetraktor til alt |
|
![]() |
|
esg ![]() Viderekommen ![]() Joined: 19 mai 2014 Status: Offline Points: 65 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Det finnes jo mange fine messingbyggesett så jeg tenker som så at det er like greit å komme i gang med det! Jeg må innrømme at jeg synes Skd206 så "enklere" ut i bruksanvisningen men det er mulig jeg er litt ambisiøs. Et alternativ er jo selvfølgelig å kjøpe begge for å lære underveis.
Så er det verktøyene! Hva trenger jeg for å komme i gang? Ser at noen snakker om loddepasta kontra vann og tinn, hva anbefaler dere som har litt erfaring?
|
|
Mvh. Espen
|
|
![]() |
|
SveinR ![]() Fremo og MjF medlem ![]() Joined: 03 november 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 1215 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Nå er jeg nok litt "farget".
Men som sagt, overdelen på Skd206 er nok noe av det enklere som finnes av byggesett. Underdelen består av få deler, men er noe mer knotete. Av verktøy så trenger man: -Loddestasjon (Biltema har ypperlig stasjon) -Bruker loddevann, pasta synes jeg blir noe griseri -Loddetinn, ikke for tykt -Kniv -Saks (evt spesial saks til å klippe ut messingdeler) -Småfiler -Loddepinsett, klesklype i tre eller tape for å holde på plass vanskelige deler under lodding. -0.4mm bor (bruker håndbor) |
|
Mvh
-SveinR Det finnes en skiftetraktor til alt |
|
![]() |
|
esg ![]() Viderekommen ![]() Joined: 19 mai 2014 Status: Offline Points: 65 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Takk for gode tips! Da blir det lettere for meg å komme i gang
![]() Angående digitalstyring: hva slags håndkontroller anbefaler dere som også kan brukes på FREMO-treff?
|
|
Mvh. Espen
|
|
![]() |
|
SveinR ![]() Fremo og MjF medlem ![]() Joined: 03 november 2004 Location: Norway Status: Offline Points: 1215 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
På Fremo treff brukes det FRED-håndkontrollere.
Nå vet jeg ikke hvor "inni" dette med digitalstyring du er. Men dette er kun håndkontroller for ett lokomotiv og ikke en komplett digitalstyring slik som f.eks Roco Mulitmaus. Har du derimot ett ønske om å kunne benytte deg av en slik FRED-håndkontroller på hjemmefronten, må du skaffe deg et digitalsystem med Loconet. En greit valg da er Digitrax sin Zephyr Edited by SveinR - 17 mars 2015 at 17:05 |
|
Mvh
-SveinR Det finnes en skiftetraktor til alt |
|
![]() |
|
trulss ![]() Fremo og MjF medlem ![]() ![]() Joined: 07 juli 2005 Location: Norge Status: Offline Points: 500 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Eller Uhlenbrock sin Daisy II med egen minisentral: http://www.uhlenbrock.de/intern/Produkte/digzen/I0230DE2-001.htm!ArcEntryInfo=0007.8.I0230DE2 Eller Roco sin Z21 (stor Z / svart farge) som også har veldig mange andre muligheter når det gjelder kjørekontroller. |
|
Truls Slevigen
|
|
![]() |
|
esg ![]() Viderekommen ![]() Joined: 19 mai 2014 Status: Offline Points: 65 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Tusen takk, da fikk jeg svarene jeg var ute etter. Jeg har en digital sentral i dag allerede, spørsmålet var om den er kompatibel med systemene som folk flest bruker i dag. Da skal jeg forske litt på dette, finne frem noen gamle bruksanvisninger!
Da er det bygging av mine første messingsbyggesett, restaurering av noen gamle Roco teakvogner og restaurering og digitalisering av et par lokomotiver som står på planen. Da har jeg vel nok å gjøre utover våren/sommeren tenker jeg!
![]() |
|
Mvh. Espen
|
|
![]() |
|
Pelle ![]() Nettgruppen ![]() ![]() Joined: 08 april 2005 Location: Norway Status: Offline Points: 2136 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
.. Og i siste utgave av MJ-bladet er det en artikkel om loddetips. BM 92 er også et enkelt sett å bygge. Kun et par deler å lodde sammen. Bruker du understell fra et Fleischmann Pendolino-sett er det bare å skru vognkassen rett på.
|
|
Kjører hagejernbane i G-skala, N-skala og bygger H0 i messing.
|
|
![]() |
|
Messingmodeller ![]() Viderekommen ![]() Joined: 02 april 2007 Location: Norway Status: Offline Points: 79 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Vi har også et par loddetips på hjemmesiden vår.
|
|
Scandinavian Miniatures - messingbyggesett av norske modeller. http://www.messingmodeller.no
|
|
![]() |
Post Reply ![]() |
|
Tweet |
Forum Jump | Forum Permissions ![]() You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot create polls in this forum You cannot vote in polls in this forum |